Ako pripraviť auto na jar

Jarna prehliadka auta

 

Jar je doba, kedy sa väčšina vodičov chystá do servisu hlavne kvôli prezutiu na letné pneumatiky. Ale zimné podmienky ako striedanie teplôt, sneh a ľad na ceste a všadeprítomná posypová soľ dávajú autám poriadne zabrať. Preto by ste svoje vozidlo mali na jar skontrolovať kompletne, nech vás počas novej sezóny na cestách neprekvapí žiadna závada. Mnoho úkonov dnes už väčšina vodičov prenecháva svojmu autoservisu, napriek tomu sa oplatí vedieť, na čo si po zime dať pozor najviac.

 

Na čo sa pri jarnej prehliadke auta zamerať?

 

Prezutie na letné pneu.

Použitie letných pneumatík síce nie je na rozdiel od zimných v príslušnom období dané zákonom (na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu.) a niektorí vodiči preto zimné pneumatiky v lete radi „dochádzajú“, nie je to ale vhodné. Prečo? Zmes, z ktorej sa letné pneumatiky vyrábajú, je oproti tým zimným tvrdšia a lepšie prispôsobená vysokým teplotám, ktoré v tomto období panujú. Vyhnete sa tak problémom, ktoré zimné obutie vďaka mäkšej konzistencii prináša, ako je predĺženie brzdnej dráhy, nepríjemné kĺzanie v zákrutách av neposlednom rade tiež vyššia spotreba. Okrem samotného prezutia tiež nezabúdajte na vyváženie kolies a kontrolu geometrie.

 Výmena pneumatík na aute

 

Kontrola batérie.

Štartovanie pri nízkych teplotách jej nerobí dobre, obzvlášť v kombinácii s krátkymi trasami a posúvaním po meste, kedy sa motor nestihne poriadne zahriať a akumulátor dobiť. Preto by ste na jar mali skontrolovať stav batérie a pokiaľ je potrebné, nechať ju dobiť, alebo rovno vymeniť. Sami alebo v servise si zmerajte jej pokojové napätie pomocou voltmetra. U autobatérie, ktorá je v poriadku, by ste mali namerať 12,5 V, nie menej.

 

Diagnostika batérie auta

 

Stav chladiaceho systému.

S jarom prídu aj dni, kedy fungujúcu klimatizáciu vo svojom vozidle veľmi oceníte. Teraz je preto ideálny čas vychytať prípadné muchy. Ako je na tom výparník klimatizácie? Mal by byť zbavený všetkých nečistôt, inak sa pri spustení klimatizácie stretnete s nepríjemným zápachom alebo rovno s nefunkčnosťou celého klimatizačného systému. Skontrolujte tiež tesnenie v celom systéme – niektoré jeho časti mohli cez zimu popraskať a chladiaca kvapalina by tak mohla unikať.

 

Klimatizácia v aute

 

Kabínový filter

Keď už kontrolujeme klimatizáciu, nesmieme zabúdať ani na kabínový filter. Aby vnútro vozidla chránilo pred nečistotami ako prach, piesok alebo peľ, ktoré si na jar a v lete užijeme do sýtosti, je potrebné ho pravidelne meniť. Zanesený filter navyše nielen nezvládze účinne zachytávať častice zvonku, ale tiež vytvára ideálne prostredie na vznik plesní. Ich spóry sa potom uvoľňujú do kabíny vozidla, kde ich môže vdychovať každý, kto v aute práve sedí.

 

Kabinový filter

 

Stierače

Čisté sklá – pol bezpečnej jazdy. Prichádza rad na stierače. Zvládajú zotrieť predné sklo čisto a bez šmúh? Nie sú gumičky popraskané a opotrebované? Ani stieračom striedanie teplôt a kontakt so snehom a ľadom nesvedčí. Aspoň raz za rok (opäť záleží na tom, ako auto používate) by ste svojmu autu mali dopriať nové a jar je na to ideálna doba. Pri letných búrkach a prívalových dažďoch sa vám stopercentná funkčnosť stieračov, bude hodiť.

 

Stierače na aute v daždi

 

Kvapalina do ostrekovačov

Prichádza bodka na záver jarnej prehliadky – výmena kvapaliny do ostrekovačov za letnú. Príde vám to zbytočné? Aj keď vám zimná kvapalina v lete nenarobí takú paseku, ako opačná situácia (letná zmes v zime), oplatí sa presedlať na letnú. Letná zmes sa totiž pomalšie odparuje pri vysokých teplotách a lepšie si poradí s peľom, prachom a škvrnami od hmyzu, ktoré nás na čelnom skle v lete trápia najčastejšie.

 

Okrem kontroly jednotlivých súčiastok si nájdite čas aj na kompletnú očistu vášho vozidla. Sneh a soľ dávajú najviac zabrať podvozku, preto mu venujte náležitú pozornosť, ale nezabúdajte ani na zvyšok zovňajšku a interiér. Tam sa počas zimy s topánkami nanosí množstvo nečistôt a dôkladné vyčistenie mu tak len prospeje. 

 

Umývanie auta

 

Chcete si ušetriť čas a peniaze a vyhnúť sa nutnosti pravidelného dochádzania do servisu? Zvážte obstaranie auta na operatívny leasing. Sixtleasing ponúka široké spektrum doplnkových služieb, vrátane tzv. pick up and delivery, kedy vozidlo jednoducho vyzdvihneme u vás a po vykonaní servisnej údržby ho zase privezieme späť. Náklady na servisné prehliadky sú už navyše zahrnuté v cene mesačnej splátky, takže sa nemusíte starať o nič navyše. Rozsah služieb (a tým aj výšku splátok) si vyberiete sami tak, aby najlepšie zodpovedal vašim potrebám.

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať:
0948 219 071