Elektro autá a ich výhody

Elektromobily síce na trhu už nejaký čas figurujú, ich popularita ale stále rastie. Aj napriek vyššej obstarávacej cene im dáva prednosť stále viac vodičov, pretože prináša množstvo výhod. Vyplatí sa ale aj vo firemnej prevádzke?

 

 

Tesla Sixt

Dojazd elektro áut

 

Častou obavou je u elektro áut ich nízky dojazd, pri dnešných modeloch sa ale už bežne dostanete na hodnotu okolo 400-450 km, čo je v našej prevádzke dostačujúce. Vývoj ide navyše neustále dopredu a každý rok sa na trhu objavujú výkonnejšie modely s vyšším dojazdom. Dobíjanie zo stanice síce trvá zhruba 3-5 hodín a z klasickej zásuvky ešte dlhšie (cca 8-12 h), väčšina moderných elektro áut ale zároveň ponúka možnosť tzv. rýchlodobíjania, 80 % kapacity batérie preto môžete mať späť už za pol hodiny nabíjania.

 

 

Náklady na prevádzku elektro auta

 

Veľkou výhodou sú u elektromobilov extrémne nízke náklady na jazdu v porovnaní s klasickými spaľovacími motormi. U niektorých prevádzkovateľov dobíjacích miest si možno zaobstarať mesačnú tarifu (cenovo v ráde desiatok eur) a následne dobíjate bez obmedzenia. Pri dobíjaní z vlastných zdrojov záleží na tarife, všeobecne sa ale bavíme o centoch na jeden kilometer jazdy. Pri vznetových a spaľovacích motoroch sa pritom náklady na palivo pohybujú v desiatkach centov na km. Ušetríte aj na servisných nákladoch, pretože nie je potrebné riešiť napríklad pravidelné výmeny oleja a čistenie motora. Zvlášť pri novších modeloch preto môžete počítať s veľmi dlhou životnosťou motora pri minimálnej údržbe.

 

Kto raz elektromobil skúsil, spravidla sa k bežnému autu už vracať nechce. Komfort jazdy u nich býva skutočne vysoký – nadštandardná výbava a extrémne tichý chod motora si rýchlo získajú sympatie väčšiny vodičov.

 

  

Parkovanie elektro áut zadarmo a zľavy na nákladoch

 

V zahraničí elektro autá mávajú aj vo väčších mestách vyhradené špeciálne parkovacie miesta, môžu zadarmo parkovať na inak platených zónach alebo s nimi nemusíte platiť za diaľničnú známku. V niektorých štátoch idú ešte ďalej a môžete si užívať napríklad jazdy v pruhoch pre MHD. Elektro autá majú pred sebou priaznivú budúcnosť - výrobcovia sľubujú rozširovanie ponuky, lepší dojazd a rýchlejšie nabíjanie, to všetko ruka v ruke so znižovaním cenového rozdielu oproti bežným autám na benzín alebo naftu. Využívanie obnoviteľných zdrojov a znižovanie emisií skleníkových plynov sa navyše stáva čoraz dôležitejšou témou. Môžeme preto predpokladať, že aj v slovenskom prostredí sa dočkáme ďalších bonusov pre tých, ktorí v automobilovej doprave volia ekologickejšiu cestu.

Ďalším z dôvodov, prečo povedať elektro autám „áno“, tak zostávajú okrem nákladov práve ich nulové emisie, čo uvítajú hlavne firmy usilujúce sa o spoločensky zodpovedný a ekologický prístup k svojmu podnikaniu.

 

 

Pokiaľ vaša firma uvažuje o obohatení svojej firemnej flotily o elektro autá, experti sa zhodujú na tom, že teraz je ideálny čas. Existujú aj rôzne dotačné programy, ktoré firmám ich vybavenie auto parku elektromobily uľahčujú.

 

V Sixt leasing rozhodne nezostávame pozadu, preto sa nás neváhajte opýtať práve na ekologické riešenia operatívneho lízingu a znižovania emisií a pridajte sa tak k tým, ktorí už kúzlo elektromobilov objavili.

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať:
0948 219 071
Toto je testovací verze stránek