Povinnosť zimných pneumatík

Aké sú povinnosti vodiča ohľadom používania zimných pneumatík v SR a na čo si u nich dať pozor? Najdôležitejšie informácie sme pre vás prehľadne zhrnuli v tomto článku.

Zimne-pneumatiky-freepik 

Zimné pneu - kedy?

V našom podnebí sa bohužiaľ vodič prezúvaniu na zimné pneumatiky nevyhne. V SR zákon nariaďuje použitie zimných pneumatík v prípade, keď sa na vozovke vrstva snehu, ľadu či námrazy už nachádza, alebo je možné jej výskyt vzhľadom na počasie predpokladať. Nákladné autá alebo autá nad 3,5 tony musia mať v tomto termíne zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav, autobusy na všetkých nápravách.

 

Prečo zimné pneumatiky?

Rozdiel medzi zimnou a letnou pneumatikou je v použitom materiáli a tiež v dezéne. V teplotách nižších ako cca 7 ° C letné gumy tuhnú a ich priľnavosť k vozovke sa výrazne znižuje. Zimné pneumatiky sú oproti tomu vyrobené z mäkšieho materiálu, ktorý si adhéziu udržuje aj pri nízkych teplotách a lepšie zvláda jazdu po nestabilnom povrchu ako je ľad či snehová pokrývka. Tiež dezén zimných pneumatík je hlbší a štruktúrovanejší, práve kvôli kontaktu s vozovkou pokrytou čerstvým alebo topiacom snehom.

 

Pre správne použitie zimných pneumatík platí jednoduché pravidlo, tzv. „pravidlo 4“.

Je potrebné si vždy skontrolovať, že:

 

  • Zimné pneumatiky majú vzorku hlbokú aspoň 4 mm (minimálna hĺbka dezénu podľa zákona je 3 mm)
  • Prezúvame všetky 4 kolesá – kombinovať letné a zimné pneu nie je možné
  • Pneumatiky nie sú staršie ako 4 roky - s časom sa totiž strácajú potrebné vlastnosti ako pružnosť materiálu a adhézia

  

Meranie-hlbky-dezenu-freepik

Čo vodičom hrozí bez zimných pneumatík?

Pokiaľ totiž v zimnej sezóne spôsobíte nehodu alebo sa stanete jej účastníkom a preukáže sa, že tam bola priama súvislosť s absenciou zimných pneumatík, môže sa vám to pekne predražiť. Pri škode platenej z vášho povinného zmluvného poistenia po vás môže chcieť poisťovňa náhradu čiastky, pri havarijnom poistení zase môžete dostať výrazne menej, pretože vám skráti poistné plnenie.

  

Okrem toho sa môžete dočkať pokuty v prípade kontroly zo strany Polície SR.

 

Za jazdu na letných pneumatikách v podmienkach, kde by ste mali mať zimné, môžete dostať pokutu až 60 EUR či dokonca zákaz pokračovať v jazde, pričom náklady na odťah vozidla hradíte vy (auto bez zimných pneumatík nie je technicky spôsobilé na jazdu).

Zimné gumy máte, ale už niečo pamätajú a je to na nich vidieť? S nedostatočnou hĺbkou dezénu - pod 3 mm - vám tiež hrozí pokuta až 50 EUR. Jazdou na takých pneumatikách totiž ohrozujete seba aj ostatných.

  

Výmena pneumatík v správe Sixt Leasing

K maximalizácii životnosti pneumatík pomáha aj ich správne uskladnenie a manipulácia s nimi, preto sa v Sixt Leasing o akúkoľvek činnosť v rámci výmeny pneumatík starajú naše autorizované servisy. Vám tak pre prezutie pneumatík iba stačí kontaktovať vybraný zmluvný servis a v čase objednania vozidlo pristaviť.

 

Pri výmene pneumatík pri vozidlách v režime operatívneho leasingu dodržujte, prosím, nasledujúce pravidlá:

 

Na výmenu sa do servisu podľa vlastného výberu objednávajte minimálne 14 dní vopred a dodržujte čas objednania

Výmenu sezonných pneu uskutočňujte v období od 15. marca do 30. apríla

Vezmite si so sebou osvedčenie o technickej spôsobilosti vozidla a uskladňovací protokol k pneumatikám

Viac informácií a zoznam zmluvných pneuservisov nájdete na stránke Autorizované pneuservisy.

 

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať:
0948 219 071
Toto je testovací verze stránek