Tankovacie karty a ako ich používať?

Tankovacie karty – aké výhody prinášajú a prečo sa oplatí aj vašej firme? Sixt leasing pre vás pripravil prehľad toho najdôležitejšieho, čo by ste o nich mali vedieť.

 

tankovanie s palivovou kartou 

 

Ako funguje tankovacia karta?

 

Tankovacia karta funguje podobne ako klasická kreditná karta, rozdiel je len v tom, že s ňou zaplatíte len na čerpacej stanici a len za palivo (prípadne doplnky ako voda do ostrekovačov, motorový olej, technické hvapalina a pod. – záleží na konkrétne nastavených podmienok).

Pri použití tankovacej karty vám bude účtovaná suma za nakúpené palivo, ktorá bude následne zahrnutá do vašej faktúry alebo vyúčtovania. Niektoré tankovacie karty tiež ponúkajú výhody, ako sú zľavy na palivo, bonusové body alebo iné odmeny, ktoré môžete získať za použitie karty.

V prípade firemných tankovacích kariet sa využíva systém správy flotily, kde sa sleduje množstvo spotrebovaného paliva a výdavkov každého vozidla v rámci flotily. Tento systém umožňuje správcom flotily získavať prehľad o výdavkoch a pomáha mu robiť lepšie rozhodnutia týkajúce sa nákupu a výmeny vozidiel.

V každom prípade, použitie tankovacej karty je pohodlný a jednoduchý spôsob, ako platiť za palivo na čerpacích staniciach a sledovať náklady na palivo pre vaše vozidlo alebo vašu flotilu.

  

Aké tankovacie karty na trhu nájdete a sú medzi nimi rozdiely?

 

Vlastné palivové karty vydáva väčšina reťazcov čerpacích staníc. Na trhu tak môžete nájsť karty od spoločností ako Slovnaft, OMV, Shell a pod.. Výhodou je vydanie a prevádzka, ktoré bývajú zadarmo, ich bonusy samozrejme platia iba pre čerpacie stanice daného reťazca. V prípade nadnárodných spoločností (napríklad Shell alebo OMV) ich ale môžete využívať aj v zahraničí, čo navyše umožňuje vrátenie DPH a u niektorých krajín aj spotrebné dane za tankované palivo.

 

Aké výhody tankovacie karty prinášajú?

 

Nižšia cena paliva.

 

Zľava na tankovanie pohonných hmôt býva dôvodom č. 1 pre obstaranie palivových kariet pre firemný vozový park. Konkrétna výška zľavy sa potom odvíja od veľkosti firemnej flotily a objemu čerpaného paliva. Úspora je buď fixná – zľava konkrétnej sumy na liter z ceny na totem, alebo pomocou tzv. týždenných cien. Tu sieť staníc stanoví každý týždeň cenu

 

Celkové zníženie nákladov.

 

Na základe skúseností už len samotné zavedenie tankovacích kariet prináša firmu úsporu asi 5 %. Je to vďaka lepšej kontrole výdavkov a hospodáreniu s prostriedkami na prevádzku firemnej flotily.

 

Zjednodušenie účtovníctva.

 

Máte jednoducho k dispozícii celkový prehľad výdavkov za dané obdobie a jednotnú formu daňových dokladov. Väčšina spoločností dnes navyše štandardne ponúka nielen tlačenú, ale aj elektronickú formu dokladov. Môžete tak zabudnúť na zbieranie jednotlivých účtovných dokladov za každé tankovanie!

 

Čerpanie ďalších služieb.

 

Sami si môžete nastaviť, čo všetko bude možné s tankovacími kartami platiť. Okrem plnej nádrže tak dokáže zabezpečiť aj umývanie vozidla, nákup vody do stieračov, ale aj drobné občerstvenie pre vodičov počas náročnej cesty. Niektoré produkty na požiadanie umožnia aj platbu mýta či prejazdu tunelom - jedna karta tak pokryje všetko, čo je pre hladkú prevádzku firemného autoparku potrebné.

 

Zabezpečenie proti zneužitiu.

 

Rovnako ako platobné karty, aj tankovacie karty sú  chránené štvormiestnym PIN kódom, ktorý ich chráni pred zneužitím. Ďalšou poistkou môže byť nastavenie maximálneho limitu pre výšku transakcie a ich počet za určité obdobie. Niektoré karty umožňujú aj nastavenie blokácie na víkendové dni, aby zabránili čerpaniu limitu pre súkromné účely.

 

Praktický darček.

 

Môžete zakúpiť aj tankovaciu kartu s jednorazovým nabitím na vopred stanovenú sumu. Taká karta potom môže byť milou pozornosťou napríklad pre vašich obchodných partnerov či klientov.

 

 

 

 

 

 

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať:
0948 219 071