Riadenie firemného vozidla

Riadenie firemného auta v rámci pracovnej náplne je dnes rozšírená prax, ktorá sa zďaleka netýka len vodičov z povolania. 

Na čo si dať pri riadení firemného vozidla pozor?

 

riadenie firemneho vozidla freepik

 

Používanie firemných áut pre súkromné jazdy

 

Firemné auto môže zamestnanec dostať k dispozícii buď priamo len na výkon svojej práce (napríklad kuriéri, vodiči nákladných áut alebo kamiónov, atď.), alebo ho môže používať aj na súkromné účely (to býva bežné napríklad pri manažérskych pozíciách). V prípade súkromných jázd si ale samozrejme všetky výdavky hradí sám. Niektoré firmy dovoľujú pri súkromnom používaní aj riadenie firemného vozidla inou osobou, ako je samotný zamestnanec – napríklad manželom/manželkou alebo rodinným príslušníkom. Vždy je ale potrebné sa na tieto podmienky u svojho služobného vozidla informovať vopred. Inak môžu zamestnanca, hlavne ak sa stane účastníkom dopravnej nehody, čakať zbytočné nepríjemnosti. V takom prípade totiž poisťovňa nemusí kryť škodu spôsobenú na aute, pretože nebolo používané v súlade s vopred stanovenými podmienkami, ktoré obe strany odsúhlasili.

 

Pozor tiež na to, že pri firemných autách v režime operatívneho lízingu podmienky nestanovuje firma, ale lízingová spoločnosť. V jej majetku sa totiž firemné autá po celú dobu trvania "operáku" nachádzajú.

 

Zaznamenávanie ciest do knihy jázd

 

Na daňové účely a evidenciu firmy je potrebné každú pracovnú cestu firemným autom zaznamenávať. K tomu sa najčastejšie využívajú tzv. knihy jázd. Predtým boli obvyklé v papierovej podobe, dnes už je bežnou praxou elektronická forma, ktorá šetrí čas aj stromy. U nás v Sixt leasing máme pre klientov online reportingový nástroj Sixt Monitor, ktorý okrem informácií o samotnom pohybe vozidiel automaticky vypracuje knihu jázd, importuje dáta o spotrebe alebo vypočítava štatistiky o cene prevádzky jednotlivých vozidiel.

 

Registrácia firemného auta

A ako je to s registráciou firemných áut? Tá musí byť vykonaná v krajine, kde má daná spoločnosť sídlo. V prípade, že zamestnanci cestujú so služobným vozidlom aj za hranice, je potrebné pamätať aj na overené potvrdenie o oprávnení užívať firemné auto – to totiž nie je majetkom zamestnanca, ale firmy alebo leasingovej spoločnosti. Vždy minimálne v anglickom jazyku, ideálne aj v jazyku krajiny, kde sa v rámci služobnej cesty budú pohybovať. Pokiaľ je služobný pobyt zamestnanca dlhší ako 6 mesiacov alebo cestuje so služobným vozidlom mimo EÚ, je vždy potrebné sa informovať o pravidlách priamo pre danú zem. V niektorých štátoch je na dlhšie pobyty s firemnými vozidlami registrovaným v cudzej krajine vyžadované zvláštne povolenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať:
0948 219 071